Pack a Waste-Free Lunch and Save Money, Too!

PACK A LUNCH WITH A GREEN THEME

School is back in session. Mornings come early and time is at a premium. While it is
convenient to purchase pre-packaged items for lunches, the price of convenience is high.

The POWER of ONE family reusing lunch bags, washable containers and drink bottles adds up quickly.

Your family can save over $245 per person by packing your own waste-free lunch.

DID YOU KNOW that the average child throws away
67 pounds of lunch waste each school year?

Research shows that we throw away between
4 to 8 ounces of lunch waste each day.


PACKAGING MAKES UP 1/3 OF OUR WASTE

Source: www.wastefreelunches.org
 
How to Pack a Waste-Free Lunch
 
Step 1 REUSABLE lunch bag (cloth bag, lunchbox)  = NO throw-away bags
Step 2 REUSABLE WASHABLE containers =  NO plastic wrap, foil or Styrofoam
Step 3 THERMOS or Beverage Bottle for drinks = NO single-use cartons or cans
Step 4 CLOTH NAPKIN to wash and re-use = NO paper napkins
Step 5 SILVERWARE to wash and re-use = NO plastic forks and spoons

Note: A reusable freezer pack should be used to keep food safe. Freeze juice,
sandwiches (no mayo), and yogurts the night before and pack frozen.

Why Waste-Free Lunches Save You Money While Reducing Trash
Check out the cost comparisons below for common lunch items.

Example #1 Doritos
100 Calorie
Packs Versus Doritos in a Bag

DORITOS 100 Calorie Pack Bag of Chips $ Savings Per Year
Cost Per Ounce $0.674 $0.268

$6.46
Cost Per 16 Ounces $10.74 $4.29  

Example #2 Goldfish Crackers
100 Calorie Pouches Versus Goldfish in a Box


GOLDFISH
CRACKERS
100 Calorie
Pack
Mega Family-
Sized Box
$ Savings
Per Year
Cost Per Ounce $0.831
$0.165

$10.70
Cost Per 16 Ounces $13.30
$2.64
 



OFFICIAL WEBSITE OF THE CITY OF STILLWATER, MINNESOTA